Spuštění Aluboxu

Nejprve zkontrolujeme, zda je Alubox rádně připojený všemi kabely včetně připojení do elektrické sítě a k boxu je připojena myš a klávesnice. Zapneme ho pomocí tlačítka na přední straně panelu pod tlačítkem E-stop.
Počkáme až se spustí operační systém stroje. Po spuštění by měla být vidět obrazovka s logem BXP Control.
Klikneme na ikonu s názvem Alutex. Zobrazí se nám řídící systém LinuxCNC s uživatelským rozhraním s názvem Gmoccapy. V následující sekci si ukážeme základy práce s řídícím systémem v tomto uživatelském rozhraní. Nicméně možnosti nastavení tohoto systému jsou opravdu velké a přesahují tuto dokumentaci. Rád bych odkázal přímo na stránky dokumentace LinuxCNC http://linuxcnc.org/docs/html/ a uživatelského prostředí GMOCCAPY http://linuxcnc.org/docs/html/gui/gmoccapy.html . Výchozí nastavení našeho rozhraní je v černé barvě, ale v SERVICE MODE je možnost jednodušše pozadí změnit. Základní rozložení tlačítek vidíme na následujícím obrázku.

Ujistěte se, že červené E-STOP tlačítko na Aluboxu není stlačené a na obrazovce stiskněte tlačítko MACHINE ON.
Teď bychom měli být schopni pohybovat s jednotlivými osami stiskem tlačítek X-/X+ na obrazovce nebo stiskem kláves šipek Left/Right. Analogicky by to bylo pro osu Z PageUp/PageDown.
S osou Y (Up/Down) teď hýbat nepůjde, je to z důvodu možného rozjetí duální osy před tím než stroj bude zreferencován.
Pokud Vám hýbání s jednotlivými osami nefunguje (kromě Y), zkontrolujte, zda je vše řádně připojeno.

Kdyby se stalo, že při pohybu dojedete na koncový spínač, stroj se zastaví a vypíše hlášku:
Limit switch error [číslo].
Číslo korespoduje s osami následovně:
0 = X
1 = Y1
2 = Z
3 = Y2

V aktuální verzi se již zobrazuje číslo společně s označením osy.

Abychom mohli z polohy na koncovém spínači vyjet, musíme zaškrtnout políčko Ingore limits, které mužeme najít pod tlačítky pohybu os.

Pak je možné zapnout stroj a z polohy odjet.
Jakmile stroj bude zreferencovaný, viz. další kapitola, tak už bychom neměli být schopni se na koncový spínač dostat. Před ním jsou totiž ještě nastaveny softwarové limity, na kterých řídící systém zastaví.