Nástroje

Materiály

Než se vrhneme na jednotlivé nástroje, zaměřme se na to, co mají společné – materiál nástroje a základní operace. Mezi nejběžnější materiály, se kterými se u CNC frézovacích nástrojů setkáte, patří:

Uhlíková ocel

Jedná se o nejlevnější materiál ze skupiny a obsahuje celkem 0,6-1,5 % uhlíku s malým množstvím manganu a křemíku. Tento materiál se obvykle používá pro nízkootáčkové operace ve spirálových vrtácích, tvářecích nástrojích, frézách a soustružení.

Rychlořezná ocel (HSS)

Tento materiál kombinuje chrom, wolfram a molybden, díky čemuž má HSS vyšší tvrdost, houževnatost a odolnost proti opotřebení než uhlíková ocel. Nástroje z HSS jsou obecně dražší než ostatní, ale jsou konstruovány tak, aby vydržely, a poskytují vysoký úběr materiálu pro železné i neželezné materiály.

Slinuté karbidy

Tento materiál je odolnější vůči opotřebení než HSS a je náchylný k odlamování místo rovnoměrného opotřebení v průběhu času. Z tohoto důvodu najdete slinutý karbid používaný hlavně při dokončovacích aplikacích v novějších frézkách nebo v těch s menším opotřebením vřetena. Karbidové nástroje se obvykle vyrábějí slinutím karbidu s jiným kovem, jako je wolfram, titan nebo tantal, což těmto nástrojům dodává vysokou tepelnou odolnost a je ideální pro vysoce kvalitní povrchovou úpravu.

Keramika

Keramické nástroje jsou odolné proti korozi a vyrábí se z oxidu hlinitého a nitridu křemíku. Jejich odolnost vůči teplu a opotřebení znamená, že mohou fungovat v prostředí s vysokým zahříváním, kde by jiné nástroje nemohly fungovat. Tyto nástroje jsou obvykle ideální pro litinu, tvrdé oceli a superslitiny.

 

 

Počet břitů

Každá fréza obsahuje několik řezných hran, které jsou vyfrézovány na boku nástroje. Ty zajišťují snadný odvod třísky.

Existují konfigurace břitů od jednoho břitu až po 8 a více břitů. Která z nich je nejlepší? To záleží na materiálu, který chcete frézovat, a na tom, co váš stroj zvládne. Například při frézování materiálu jako je hliník, vzniknou velké třísky. Použití frézy s příliš mnoha drážkami pravděpodobně zabrání účinnému odklízení třísek, což způsobí ucpání nástroje a hromadění tepla v nástroji.

Zde je dobré pravidlo – čím tvrdší materiál, tím více břitů je třeba použít. Sníží se tím zatížení třískami a zlepší se kvalita povrchu. Nejběžnější konfigurace břitů je dva, tři a čtyři.

  • Dva břity. Tato konfigurace poskytuje největší prostor pro odvod třísek a je ideální pro frézování měkčích materiálů, jako je hliník.
  • Tři břity. Tato konfigurace zvládá železné i neželezné materiály a poskytuje lepší povrchovou úpravu dílů a celkovou pevnost.
  • Čtyři břity. Přídavná drážka v této konfiguraci zajišťuje rychlejší posuvy a kvalitnější povrchovou úpravu než u dvou nebo tříbřitové konfigurace. Hrozí však také riziko menšího prostoru pro odvod třísek a zasekávání.

 

 

 

Stopkové frézy (End mill)

Čelní stopkové frézy

Každá čelní stopková frézka má stejnou základní anatomii. Celkovou délku nástroje lze rozdělit na dvě části, stopku a řeznou délku. Stopka je upnuta v držáku nástroje a délka řezu zahrnuje prvky, jako jsou drážky a břity.

Kulová fréza

Konec této frézy je kulovitý, takže je ideální pro práci s 3D konturami. Její zaoblený konec vytváří vysoce kvalitní zakřivené plochy.